تاریخچه ی نرم افزار پلکسیس
History of Plaxis software

پلکسیس بسته نرم‌افزاری بر اساس روش اجزاء محدود است که برای تحلیل تغییرشکل، پایداری و جریان آب زیرزمینی در مهندسی ژئوتکنیک بکار می‌رود. توسعه پلکسیس در سال 1987 در دانشگاه دلف هلند (Delft University of Technology) شروع شد و هدف اولیه آن توسعه برنامه اجزاء محدود دوبعدی با کاربرد آسان برای تحلیل خاکریز رودخانه‌ها در خاک‌های نرم مناطق کم‌ارتفاع هلند بود اما به تدریج برای حل دامنه وسیع‌تری از مسائل مهندسی ژئوتکنیک توسعه یافت. با توجه به گسترش روزافزون فعالیت‌های مهندسی، شرکت پلکسیس (Plaxis BV) در سال 1993 بنیان‌گذاری شد. در سال 2018 شرکت آمریکایی بنتلی سیستمز (Bentley Systems) که در برنامه‌ریزی، طراحی و نگهداری پروژه‌های زیرساختی در سطح بین‌المللی فعالیت دارد شرکت پلکسیس را به تملک خود درآورد.

در سال 1998 اولین نسخه پلکسیس دوبعدی (Plaxis 2D)) برای ویندوز منتشر شد. در همین زمان هسته محاسباتی اجزاء محدود سه بعدی در حال توسعه بود که در سال 2001 به معرفی برنامه 3DTunnel انجامید. در ادامه برنامه 3DFoundation در سال 2004 منتشر شد. با این حال هیچکدام از این دو برنامه،3DTunnel  و 3DFoundation قادر به مدلسازی هندسه دلخواه سه‌بعدی نبودند و تنها اشکال ساده سه‌بعدی را مدل می‌کردند. برنامه Plaxis 3D برنامه اجزاء محدود سه‌بعدی پیشرفته‌ای بود که با بکارگیری رابط گرافیکی امکان مدلسازی کامل هندسه سه‌بعدی را فراهم آورد. اولین نسخه این برنامه در سال 2010 در دسترس قرار گرفت.

نرم افزار پلکسیس ابزاری است که امکان تحلیل مسائل مهندسی ژئوتکنیک را برای کسانی فراهم کرده است که لزوما در حوزه تحلیل‌های عددی متخصص نیستند. از دیدگاه عموم مهندسان، انجام تحلیل‌های غیرخطی اجزا محدود بسیار پیچیده و زمان‌بر است. با این وجود توسعه‌دهندگان پلکسیس سعی بر آن دارند که با بکارگیری روش‌های محاسباتی درست و پایدار بلحاظ تئوری و ارائه آن در قالبی ساده و منطقی و کاربرپسند، امکان استفاده مهندسان از قابلیت‌های اجزا، محدود را فراهم کنند. به همین دلیل امروزه بسیاری از مهندسان ژئوتکنیک در سراسر جهان این ابزار را برای مقاصد مهندسی و طراحی بکار می‌برند.

بعد از انتقال مالکیت شرکت پلکسیس و پیوستن به بنتلی سیستمز تغییرات اساسی در پلکسیس بوجود آمد و در سال 2020 نسخه PLAXIS 2D CONNET Edition V20 /PLAXIS 3D CONNECT Edition V20  و نسخه های بعد از آن با امکاناتی جدید عرضه شد. این امکانات علاوه بر قابلیت‌های جدید مدلسازی، شامل دسترسی به محیط داده بنتلی بعنوان ساختاری یکپارچه برای همکاری، تصمیم‌گیری و انجام بهتر پروژه‌ها می‌باشد.